A vámkezelés első lépései - VPID/EORI szám igénylése - Vámprogram
A vámkezelés első lépései - VPID/EORI szám igénylése
Cikksorozatunkban végigvezetjük Önt azon lépéseken, amelyek szükségesek ahhoz, hogy egy gazdálkodó vagy magánszemély saját nevében, normál eljárás keretében elvégezhesse az áru vámkezelését – a szükséges azonosítók, engedélyek beszerzésétől az okmányok kitöltéséig.
Előző cikkünkben azt jártuk körbe, hogy milyen esetekben kötelező vámárunyilatkozatot benyújtani. Mostani bejegyzésünkben a vámhivatali azonosítószám (VPID szám és EORI szám) igénylésének menetét mutatjuk be. Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogyan történik a VPID szám igénylése ügyfélkapun keresztül, és milyen módon történik az EORI szám igénylése és lekérdezése.
Mi a VPID szám?
A VPID szám (vámazonosító szám) egy 12 karakteres nemzeti azonosító, amelyet a NAV rendel hozzá mindazon természetes és jogi személyekhez, akik vámeljárásban szereplőként jelennek meg. A VPID szám megléte elengedhetetlen feltétele minden vámeljárásnak, legyen szó importálásról, kivitelről vagy tranzitról.
A VPID szám megléte automatikusan generál egy EORI számot is – ez utóbbi az Európai Unió egész területén érvényes. Így amennyiben Ön sikeresen igényelte a VPID számot, a NAV rendszerében automatikusan létrejön az Ön EORI száma is, amelyet ezután már nem szükséges külön igényelni.
Mi az az EORI szám?
Az EORI szám (Economic Operators Registration and Identification number) az EU vámuniós rendszerének kötelező azonosítója. Minden olyan gazdasági szereplőnek (és egyes esetekben magánszemélyeknek is), aki az Európai Unión belül vámeljárásban érintett, rendelkeznie kell vele.
Hogyan történik az EORI szám igénylése?
A jó hír: külön EORI számot már nem kell igényelni, ha már van érvényes VPID számunk.
Az EORI szám tehát automatikusan generálódik a VPID szám kiadásával egy időben, és a NAV ügyfélrendszeréből lekérdezhető. Ez érvényes magánszemélyek és gazdálkodók esetében is.
EORI szám lekérdezése:
• NAV Ügyfélportálon vagy ONYA rendszeren belépve (KAÜ/ügyfélkapus azonosítással)
• EORI nyilvános keresés (EU adatbázis)
Hogyan igényelhető VPID szám?
A VPID szám igénylése ügyfélkapun keresztül történhet. Magánszemélyek az ONYA, gazdálkodók pedig az ÁNYK rendszert használhatják.
Magánszemély VPID szám igénylés
A következő nyomtatványok kitöltésével lehetséges:
- 25T34 adatlap-Bejelentő és változásbejelentő lap - A természetes személy adóazonosítójelének, vámazonosító számának egyedi kiadásához, az adateltérések rendezéséhez és levelezési cím bejelentéséhez (ONYA-n keresztül is intézhető: https://onya.nav.gov.hu)
- 25T101 adatlap-Bejelentő és változásbejelentő lap - Azon magánszemélyek részére, akik adószám kiváltására kötelezettek, de nem szerepelnek az egyéni vállalkozók nyilvántartásában
- 25T101E adatlap-Bejelentő és változásbejelentő lap - Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő egyéni vállalkozók részére
Gazdálkodó szervezetként
- 25T201 adatlap-Bejelentő és változásbejelentő lap - A cégbejegyzésre nem kötelezett jogi személyek, nonprofit szervezetek – a törzskönyvi jogi személyek és a civil szervezetek kivételével –, külföldi vállalkozások, tulajdonostársak közössége, a bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyontömeg, valamint csoportos adóalanyiság esetén a csoport részére
- 25T201T adatlap-Bejelentő és változásbejelentő - A cégbejegyzésre kötelezett szervezeteknek és egyéni cégeknek
- 25T201CSZ adatlap-Bejelentő és változásbejelentő lap - a bíróság (törvényszék) által nyilvántartott (civil) szervezeteknek
ANYK és szükséges nyomtatványok a NAV oldaláról letölthetőek: https://nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok
VPID szám lekérdezése
A VPID szám lekérdezése többféleképpen lehetséges:
• ONYA felületen, bejelentkezést követően
• NAV ügyféltér rendszeren keresztül
• Korábban kiállított NAV-értesítésekben
Fontos: amennyiben a VPID szám kiadása megtörtént, az EORI szám is érvényes, és szerepel az uniós nyilvántartásban.
A cikksorozat következő részében bemutatjuk az elektronikus vámkezeléshez szükséges Közösségi Képviseleti Kapcsolat (KKK) regisztráció részleteit.
Csatolandó okmányok köre
Magánszemélyeknek:
- személyi igazolvány és lakcímkártya
- adóigazolvány
Gazdálkodó szervezeteknek:
- cégbírósági végzés, amely 30 napnál nem lehet régebbi
- belföldi bankszámla meglétét igazoló szerződés
- aláírási címpéldány
- amennyiben képviseletet lát el a gazdálkodó, úgy szükséges meghatalmazás csatolása is
Következő bejegyzésünkben az elektronikus vámkezeléshez szükséges KKK regisztrációt lépéseiről olvashatnak.
Utoljára frissítve: 2025 április
Forrás: NAV
Ha bármilyen kérdése van kérjen segítséget AIDA-tól, az AI alapú ügyfélszolgálati asszisztens chatbotunktól!
Lépjen kapcsolatba szakértő tanácsadóinkkal az alábbi elérhetőségeink bármelyikén:
• T: +36 1 205 3090
• F: +36 1 799 0261
• E: vamhelpdesk@regens.hu