Mobile application trends of 2021

2021/ 06/09

Cikkünkből megtudhatod mik lettek 2021 mobilapplikáció trendjei, és ezáltal hogyan tudod továbbfejleszteni mobilalkalmazásod egy felhasználóbarátabb, modernebb felületté. 

 

 

5G technológia

Tudtad, hogy 2021-re az 5G-s okostelefonok száma több mint kétszeresére, 600 millióra nőtt? 2022-ben pedig a mobiltelefonok közel fele 5G-vel fog rendelkezni. Világosan mutatja az 5G legjobban várt mobilalkalmazás-fejlesztési trendjét az is, hogy az Apple bejelentette, az iPhone 12-es szériával kezdődően készülékeik mind képesek lesznek 5G-s hálózatra csatlakozni. 2021-ben nagyjából 3,5-szer több 5G-kapcsolat lesz, mint 2020-ban. Ezek a kapcsolatok 2022-re közel megháromszorozódnak. 

Mit jelent ez a mobilalkalmazás-fejlesztés szempontjából? 

A sebesség és a hatékonyság drasztikusan javulni fog. Valójában az 5G várhatóan 10-szeresére csökkenti a késleltetési időt, miközben növeli a hálózati hatékonyságot és a forgalmi kapacitást. A 4G-hez képest az 5G a mobilhálózat-üzemeltetőtől függően akár 100-szor gyorsabb lesz. Ez a nagy sebesség forradalmi változásokat hozhat a videostreaminggel kapcsolatos alkalmazásokban, különösen a 4K videostreamingben, a VR és AR 3D objektumok kezelésében, valamint az IoT eszközök és szolgáltatások jobb csatlakoztathatóságában. 

Az 5G elterjedése emellett a mobilalkalmazások funkcionalitását is felfogja lendíteni. Ez lehetővé teszi majd a fejlesztők számára, hogy új funkciókat adjanak hozzá az alkalmazásokhoz anélkül, hogy ez negatívan befolyásolná az alkalmazás teljesítményét.  

Beacon technológia 

Tegyük fel, hogy egy vásárló online talál egy pár cipőt, de fizikálisan szeretné kipróbálni. Útközben, hogy megtalálja ezt a pár cipőt a boltokban, a mobiltelefonján lévő alkalmazás megmutatja azokat az üzleteket, amelyek árulják a kívánt termékeket, az árakkal és specifikációkkal együtt. 

Nos, ez már nem csak utópia, ugyanis a beacon technológia ezt ma már képes lehetővé tenni. A beacon technológia a Bluetooth Low Energy (BLE) jeleket használja, így amikor a telefon egy beacon zónába lép, az alkalmazás fogadja a jelet, és megfelelő értesítéseket és útmutatást nyújt a felhasználóknak. 

A marketingiparban ez a technológia hatalmas lehetőségeket rejt magában, mivel csökkentheti a felhasználók és a vállalatok közötti szakadékot. Az olyan iparágak, mint a szállodák, a múzeumok vagy az egészségügy ezért már elkezdték használni a beacon-öket szolgáltatásaikhoz. A beacon-ök segíthetnek a vásárlói viselkedés nyomon követésében is az üzletekben, ugyanis észlelni tudják, ha egy felhasználó jelentős időt tölt egy adott folyosón, és ilyenkor az alkalmazás automatikusan push értesítést indíthat, hogy egy későbbi időpontban az adott termékekkel kapcsolatos eladásra csábítson. 

Internet of things (IoT) 

Az emberek megszokták, hogy a technológia segítségével javítják mindennapi életüket. Az IoT az internethez csatlakoztatott eszközök egyre növekvő hálózatát írja le, amely kényelmet és automatizált vezérlést biztosít a fogyasztók számára. Az okosotthon-technológia tökéletes példája az IoT és a mobilalkalmazás-fejlesztés térnyerésének.  

Számos különböző területen van jelentősége, mint például a csatlakoztatott készülékek, az intelligens otthoni biztonsági rendszerek, az autonóm mezőgazdasági berendezések, a viselhető egészségügyi monitorok, az intelligens gyári berendezések, a vezeték nélküli leltárkövetők, a biometrikus kiberbiztonsági szkennerek, stb. Néhány példa az IoT termékekre: az Amazon Dash gomb, a Phillips világítási rendszer, az August ajtócsengő kamera, vagy az August Smart lock. 

Kiterjesztett valóság (AR) és virtuális valóság (VR) 

Kiterjesztett és virtuális valósággal már az Instagram-on és a Snapchat-en túl a legtöbben már találkozhattunk a PokemonGo alkalmazásban vagy esetleg a Google Maps „Live View” funkciójában is. Az AR & VR technológia a kamerával, videóval és játékokkal kapcsolatos mobilalkalmazásokra is hatással van, mivel a VR-technológia összekapcsolódhat a telefonokkal, alkalmazásokkal és viselhető eszközökkel, hogy növelje a mobilalkalmazások játékélményét.  

A virtuális valóság és az AR tekintetében ezeket a mobilalkalmazás-fejlesztési trendeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. 2021-ben láthatjuk, hogy az AR & VR olyan funkciókkal fog megjelenni, mint a mozgáskövetés vagy az emberek elfedése. Számos AR-alapú alkalmazásötlet is teljesen működőképes mobilalkalmazássá fog válni, így az olyan iparágak, mint az egészségügy, a turizmus, az oktatás, az e-kereskedelem, stb. sok előnyt fognak ebből kovácsolni. 

A jövő AR és VR trendjei között szerepel többek között az AR-alapú virtuális felhasználói kézikönyv, virtuális képzési szimulációk és úti cél navigátor, VR-alapú felfedező tevékenységek, élő zenei fesztiválok és koncertek , valamint az AR és VR technológiát együttesen felhasználó vizuális tanulás. 

Animációk és dinamikus vizuális élmény 

A GIF-ek, illusztrációk vagy mozgó design elemek továbbra is népszerűek, és ez a trend csak növekedni fog. A statikus grafikák már közel sem tudják annyira lekötni a felhasználókat, mint az animált grafikák. Az animált gombok például vizuálisan meg tudják mutatni a felhasználónak, hogy milyen műveletet kell végrehajtania, viszont a felugró ablakok és bannerek már közel sem hoznak ilyen hatást, sőt, akár el is tántoríthatják a felhasználót a célzott művelet végrehajtásától. 

Amellett, hogy vizuálisan vonzóak, egyszerűsíthetik a felhasználók navigációját, emellett mikrointerakciókat hozhatnak létre. Ez egy jó eszköz a digitális termékek vonzóbbá és fejlettebbé tételére a mobiltervezés kontextusában. Fontos azonban nem elfelejteni, hogy minden animált objektumnak céllal kell rendelkeznie, és ne véletlenszerűen jelenjen meg a képernyőn. 

3D elemek és élénk, futurisztikus színek 

Bár a 3D elemek nem új és szokatlan dolgok a mobil dizájn terén, mivel ezek az elemek jó interakciót mutatnak a felhasználókkal. A 3D elemek különösen fontosak az e-kereskedelmi márkák számára, hogy kitűnjenek a tömegből és megragadják felhasználóik figyelmét. Ma már sok grafikusművész próbál kombinálni parallax 3D elemekkel, ami jó dizájn kiemelésnek bizonyult. Ez tehát egy új trend kialakulásának tekinthető, amely a mobilalkalmazások modern kialakításában zajlik. 

2021 emellett a világos és merész színsémák ideje is lett. Az ilyen színmegoldások vonzóvá váltak a felhasználók számára, mivel az utóbbi időben a dizájnban a minimalista irányzat dominál, visszafogottabb színtónusokkal. Az élénk színsémák jó lehetőséget nyújtanak arra, hogy egy applikáció kitűnjön a minimalista dizájnú társai mellett, megmaradva a felhasználók emlékezetében. A mobilalkalmazások tervezésében lehet kísérletezni élénk színekkel vagy akár neon színkombinációkkal is. Fontos figyelembe venni viszont, hogy az élénk színek harmonizáljanak egymással. 

Mesterséges intelligencia (AI) 

A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás már évekkel ezelőtt behatolt a mobilalkalmazás-fejlesztésbe, ugyanakkor még csak most kezdtük el kapargatni a felszínt, hogyan lehet ezeket a fejlett technológiákat igazán kihasználni.  

Amikor először gondolunk az AI-ra, olyan virtuális asszisztensek jutnak eszünkbe, mint a Siri vagy az Alexa. A felhasználási lehetőségek azonban messze túlmutatnak ezen az alkalmazásfejlesztésben. A meglévő technológia mellett az olyan AI-trendek, mint az AI-alapú kamerák, a hangalapú fordítás, a felhasználói előrejelzések is új helyet kaphatnak az okostelefonokban. 

Tavaly az Apple által kiadott Core ML, az iOS gépi tanulási keretrendszerének legújabb verziója arra készült, hogy segítse a fejlesztőket az AI-technológia alkalmazásukba való beágyazásában.  

A mobilalkalmazásokba implementálható AI-funkció lehet többek között képfelismerés, arcfelismerés szöveg- és képosztályozás, érzelmek felismerése és osztályozása. Az alkalmazások emellett bővíthetőek beszédfelismerési funkcióval is, mint például az Alrite beszédfelismerő megoldás integrációjával. 

A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás (machine learning) kombinációja intelligensebbé teheti az alkalmazásokat, és minden szinten javíthatja a teljesítményt. A backend fejlesztési folyamattól a frontend felhasználói élményig az AI meg fogja változtatni az alkalmazások felépítésének módját 2021-ben. Legyen szó Androidos alkalmazásfejlesztésről vagy iOS mobilalkalmazás-fejlesztésről, a korábbi adatokból képes megtanulni a fejlesztési folyamatot, felismerni a problémákat, és valós időben kijavítani azokat. 

Chatbotok/Hangalapú felhasználói felület 

A chatbotok már több mint egy évtizede léteznek és az évek során jelentős fejlődésen mentek keresztül, a fogyasztói igények miatt pedig egyre népszerűbbek a weboldalakon megjelenő chatbotok, ez lett úgymond az ügyfélszolgálat új szabványa. Nyilvánvaló, hogy a következő év a virtuális asszisztensek és a hangalapú chatbotok népszerűségét ígéri. 

Az Apple App Store és a Google Play Store több millió alkalmazásából azonban csak egy kis töredék használ ténylegesen chatbotokat. Ez 2021-ben és a közeljövőben várhatóan meg fog változni. 

Mivel a chatbotokat a mesterséges intelligencia technológiája vezérli, válaszaik egyre inkább emberszerűvé váltak. Már beszéltünk arról, hogy az AI továbbra is felfelé ívelő tendenciát mutat, és annak háttéreben az is áll, hogy a chatbotok globális piaca évente 24%-al növekszik.  

Egy elemzés szerint 2021-ben az internetes keresések majdnem felét képernyő vagy billentyűzet nélkül végzik majd. Ez azt jelenti, hogy a márkák egyre nagyobb figyelmet kell, hogy fordítsanak a hangalapú felhasználói felület technológiájára. Most van a legjobb alkalom arra, hogy ezzel a dizájn elemmel megnyerjük a vásárlókat, ahelyett, hogy megvárnánk, amíg ez a trend kötelező és megszokott funkcióvá válik. A funkció implementálása sokkal egyszerűbb már, mint gondolnánk, ugyanis több beszédfelismerő megoldás alkalmazható és integrálható, mint például az Alrite. 

Mielőtt azonban a hangalapú felhasználói felület fejlesztésébe fognál, mindenképpen tanulmányozd át alaposan a célközönséged viselkedési mintáit. Hogyan keresnek? Milyen kérdéseket tesznek fel? Hogyan teheted a hangalapú felhasználói felületed a lehető legfelhasználóbarátabbá? Tényleg szüksége van rá a közönségednek?  

Kinyitható telefonok (Folding Display) 

A Folding Display az egyik legfontosabb mobilalkalmazás-fejlesztési trend, amelyre a mobilalkalmazás-fejlesztő cégeknek koncentrálniuk kell. A Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr és a Huawei Mate X az első Folding Display kijelzővel ellátott okostelefonok. Ezek az telefonok összecsukhatóak, hogy a felhasználó preferenciái alapján összenyomják vagy kibővítsék a képernyő méretét. A felhasználó például telefonálhat zárt készülékkel, de a készüléket kibontva nagyobb képernyőn nézhet videót.  

Ez a trend a következő években is uralkodhat - jelenleg ugyan az összecsukható készülékek csak egy szeletét teszik ki az okostelefonok teljes piaci részesedésének, azonban az elkövetkező években nagy változásra lehet számítani, mivel az USA Today 2019-es tanulmánya szerint az iPhone-felhasználók 17%-a, az Android-felhasználók 19%-a izgatottan várja, hogy összehajtható kialakítású telefont vásároljon. A Statista szerint 2019-ben nagyjából 3,2 millió összehajtható telefont szállítottak le. Ez az előrejelzés 2022-re várhatóan eléri az 50 millió darabot. 2021 különleges év lesz az összehajtható telefonok számára, ami azt jelenti, hogy az alkalmazásfejlesztőknek ennek megfelelően kell tervezniük. 

Az összecsukható kijelző új kihívást nyit a mobilalkalmazás-fejlesztők számára. A mobilalkalmazásokat a kijelzőnek megfelelően kell módosítani, hogy az alkalmazás zökkenőmentesen alkalmazkodjon a kijelzőhöz, ahogy a képernyő össze- vagy szétcsukódik. 

Biometrikus hitelesítés 

A biometrikus hitelesítés főképp az olyan iparágakhoz kapcsolódó mobilalkalmazások részévé vált, mint a banki, pénzügyi és fizetési alkalmazások. Korábban csak a mobiltelefonok feloldására korlátozódott, azonban mostanra az alkalmazásokba való bejelentkezés, és az abban történő hitelesítés gyors és kényelmes módjává vált. 

A legjelentősebb tényező, amely befolyásolja ezt a mobilalkalmazás-fejlesztési trendet, a könnyű kezelhetőség, ugyanis a felhasználónak nem kell beírnia semmilyen bejelentkezési adatot vagy rajzolnia bármilyen mintát, csak megérinteni. 

2021-ben minden mobilalkalmazásnak törekednie kell arra, hogy a felhasználók számára az ujjlenyomat- vagy arcfeloldási lehetőséget meg tudja valósítani. Az arcfelismerés és az ujjlenyomat-olvasás mellett a biometrikus hitelesítés magában foglalhatja az íriszszkennelést, a hangfelismerést és a kézgeometriát is. 

A biometrikus hitelesítés futurisztikus trendjei lesznek a felhőalapú biometrikus megoldások, valamint az online bankolás és mobilfizetés. 

Forrás: Buildfire,, Statista, Business of Apps, Design your Way