Mik a felhőalapú tárolás előnyei?
Mik a felhőalapú tárolás előnyei?
Mi az a felhőalapú tárolás? A felhőalapú tárolás a vállalkozások és a fogyasztók számára egy olyan lehetőség, amellyel az adatokat biztonságosan, online tárolhatják, így azok bármikor, bárhonnan elérhetők, és könnyen megoszthatók azokkal, akik erre engedélyt kaptak. A felhőalapú tárolás lehetőséget nyújt az adatok biztonsági mentésére is, hogy megkönnyítse a helyreállítást a helyszínen kívül.
Manapság a magánszemélyek számos ingyenes felhőalapú szolgáltatáshoz férhetnek hozzá, mint például a Google Drive vagy a Dropbox, amelyek mindegyike nagyobb tárhelyméretet és további felhőalapú szolgáltatásokat kínáló, továbbfejlesztett előfizetési csomagokat tartalmaz.
Mi az a felhőalapú tárolás?
A felhőalapú tárolás egyszerű módot kínál az adatok biztonságos és védett tárolására és/vagy mozgatására. Lehetővé teszi a magánszemélyek és a vállalkozások számára, hogy fájljaikat a felhőszolgáltatónál tárolják, hogy azokhoz igény szerint bármelyik eszközükön hozzáférhessenek. A felhőalapú tárolás olyan adatok archiválására is használható, amelyek hosszú távú tárolást igényelnek, de nem kell gyakran hozzáférni hozzájuk, például bizonyos pénzügyi nyilvántartásokhoz. A felhőben tárolt fájlokat egyre gyakrabban használják csoportos együttműködésre.
A felhőalapú tárolás úgy működik, hogy egy kliensszámítógép, táblagép vagy okostelefon online küldhet és kérhet le fájlokat egy távoli adatkiszolgálóra és onnan. Ugyanazokat az adatokat általában egyszerre több szerveren tárolják, így az ügyfelek mindig hozzáférhetnek az adataikhoz, még akkor is, ha az egyik szerver leáll vagy elveszíti az adatokat. Például egy laptop tulajdonosa személyes fényképeket tárolhat a merevlemezén és a felhőben is arra az esetre, ha a laptopot ellopnák.
Egy felhőalapú tárolórendszer specializálódhat egy adott adattípus, például digitális fényképek vagy zenefájlok tárolására, vagy bármilyen típusú adat, például fényképek, hangfájlok, szöveges dokumentumok, prezentációk és táblázatok általános tárolására.
Hogyan fordíthatják előnyükre a felhőalapú tárolást a vállalkozások?
A felhőalapú tárolás segít a jelentős adattárolási igényekkel rendelkező vállalkozásoknak, hogy jelentős mennyiségű helyet és pénzt takarítsanak meg azáltal, hogy nincs szükség adattárolási infrastruktúrára az üzlethelyiségekben. A felhőalapú tárolást biztosító szolgáltató birtokolja és karbantartja az összes szükséges hardvert és szoftvert, így a felhőfelhasználóknak nem kell. A folyamatos felhőalapú tárolás megvásárlása hosszú távon többe kerülhet, de előzetesen jelentősen olcsóbb lehet. Továbbá a vállalkozások szinte azonnal növelhetik vagy csökkenthetik a felhőalapú tárolóhoz való hozzáférésük mértékét, ahogy a tárolási igényeik változnak.
A felhő azt is lehetővé teszi, hogy az alkalmazottak együttműködjenek kollégáikkal - és távolról és a szokásos munkaidőn kívül is dolgozhassanak -, miközben megkönnyíti a zökkenőmentes dokumentum-együttműködést, mivel az arra jogosult alkalmazottak könnyen hozzáférhetnek egy fájl legfrissebb verziójához. Személyes szinten a felhőalapú tárolás lehetővé teszi a mobil adatokat és a digitális életet a mai holisztikus módon. A felhő nélkül az okostelefonok nem lennének képesek ennyi adat ( fényképek, dokumentumok, információk útközbeni felületévé válni). A felhő használata a fájlok tárolására a környezetre is pozitív hatással lehet, mivel csökkenti az energiafogyasztást.
Biztonságos a felhőalapú tárolás?
A digitális korszakban a felhőalapú tárolásra azért fordítanak olyan nagy figyelmet, mert érzékeny személyes adataink nagy részét a felhőben tároljuk, akár mi magunk tároljuk ott önként, akár egy cég, amellyel üzleti kapcsolatban állunk, úgy dönt, hogy ott tárolja azokat. Ennek eredményeképpen a felhőbiztonság komoly aggodalomra ad okot. A felhasználókat érdekli, hogy a felhőben tárolt adatok vajon elérhetők lesznek-e, amikor szükségük van rájuk.
Bár a felhőalapú tárolás a hackertámadások elterjedtsége miatt sebezhetőnek tűnhet, az alternatívák, például a helyszíni tárolás is rendelkeznek biztonsági résszel. A vállalat által biztosított felhőalapú tárolás valójában javíthatja a biztonságot, mivel alternatívát kínál az alkalmazottaknak a személyes fiókjaik használatával szemben az olyan fájlok biztonsági mentésére és továbbítására, amelyekhez az irodán kívül is hozzá kell férniük.
Egy jó felhőalapú tárhelyszolgáltató rendelkezik adatredundanciával, ugyanazokat a fájlokat több fizikai helyen tárolja, hogy azok túléljék az emberi hibákat, a berendezések meghibásodását vagy a természeti katasztrófákat. Egy jó hírű szolgáltató az adatokat biztonságosan tárolja és továbbítja, hogy senki ne férhessen hozzá engedély nélkül. Egyes felhasználók azt is megkövetelhetik, hogy az adatokat úgy tárolják, hogy azok csak olvashatók, de nem módosíthatók; ez a funkció is elérhető a felhőalapú tároláson keresztül.