Bevételbomba: az IoT találkozik az ERP-vel
Bevételbomba: az IoT találkozik az ERP-vel
Az Internet of Things, azaz a dolgok internete még csak pár éve mozgatja a cégvezetők fantáziáját, de 2015-ben már az év legjelentősebb trendjévé nőtte ki magát, és becslések szerint 2020-ig elérjük az 50 milliárd internethez csatlakozott eszközt, ami akár egy újabb internet-forradalmat is magával hozhat. Sok cég már rendelkezik ERP-vel – hogyan lehetne a segítségével kiaknázni az IoT adathalmazai adta lehetőségeket?
Míg ma az IoT adatok fő felhasználói a különböző gyártók, smart city szolgáltatók, a logisztikusok és a különböző felhasználói applikációk, a Cisco egyik tanulmánya szerint 5 év múlva már minden iparág használni fogja üzleti folyamatainak optimalizására. Az ERP rendszerek maximálisan alkalmasak arra, hogy az IoT által biztosított óriási adathalmazból a cég számára értékes adatrelációkat szűrjenek ki. Már csak pontosítani kell, milyen adatokat is tekint a cég értékesnek, és hogyan lehet a már jól működő ERP-t technikailag segítségül hívni, megfelelően konfigurálni.
Vásárlói magatartás megismerése
Az ezredfordulós kérdőíveket és véleménykutatásokat felváltó Web 2-es közösségi médiás szubjektív véleménynyilatkozatokat az új Web 3 fél kézzel lesöpri a porondról, mert nem ígér kevesebbet az értékesítőknek, minthogy IoT támogatottsága által pontosan meg fogja tudni mondani, hogy valójában hogyan is használják a vásárlók a termékeket, szolgáltatásokat.
Ezzel az újfajta IoT információval az ERP csodákra lesz képes: adekvát személyre szabott szolgáltatásokat lehet kialakítani, egy teljesen újfajta ügyfélgondozási séma körvonalazódhat, és olyan újításokat lehet kifejleszteni, ami bizonyítottan igény alapú.
Példaként említhetjük a különböző jármű-szenzorok valós idejű IoT adataira épülő “okos szállítmányozás” rendszereket: melyek a benzinfelhasználás és a gumiélettartam optimalizálása mellett a jármű általános állapotának nyomonkövetésével a fenntartási költségek csökkentését is lehetővé teszik.
A gyártó/szolgáltató kapcsolata nem szakad meg a vevővel az eladás után, hanem egy összekapcsolódó piac jön létre, ahol a folyamatos termék- és felhasználói visszacsatolás nagyszerű alkalmat ad az állandó fejlesztésre, és a minél több igényt kielégítő személyre szabásra.
Belső munkafolyamatok megismerése és optimalizálása
Az IoT és az ERP összekapcsolása révén a cég belső folyamatairól is értékes információt nyerhetünk: Elég hatékonyak-e a dolgozók? Optimálisak-e a belső üzleti folyamatok? Az adatok analizálása operatív döntéseinket fogja segíteni, és a belső folyamatok optimalizálásával költségcsökkentő hatása is lesz.
A lehetőségek tárháza végtelen. Kezdjünk el ma gondolkodni arról, hogyan lehetne ezt az új trendet, az IoT adatait úgy felhasználni, hogy ezzel a cég ERP-je egy újabb dimenzióban teljesítsen. Szakértőink ebben is segítségére állnak!