A web- és mobilalkalmazás dizájn 5 aranyszabálya
A web- és mobilalkalmazás dizájn 5 aranyszabálya
Web- és mobilalkalmazás dizájn alapelvek a következetességtől a felhasználói igényekig, megrendelőknek és fejlesztőknek egyaránt
Összedugtuk a fejünket és készítettünk egy listát a legfontosabb web- és mobilalkalmazás dizájn alapelvekről. A listában szereplő 5 aranyszabályunk hasznos lehet megrendelőknek és fejlesztőknek egyaránt.
1) A valós ügyféligényekhez igazodj!Egy weboldal készítésénél elkerülhetetlen a valós ügyféligények figyelembe vétele. A weboldalt az ügyfeleid igényeinek megfelelően, és nem a dizájnereid vagy fejlesztőid feltevéseire alapozva szükséges megtervezni. Ne habozz kikérni ügyfeleid véleményét kérdőívek vagy személyes interjúk keretében.
2) Tesztelj, véleményeztess, iterálj!A hatékony weboldalak készítésének legjobb módja, ha elsőre csak kis funkcionalitással indítasz és minél többet iterálsz. Az iterálás révén több körös véleményeztetéssel a kockázatok csökkenthetők és a valós ügyféligények sokkal egyszerűbben elérhetők. Összefoglalva: mindig vonj be tényleges ügyfeleket az iterációs folyamatba, csak kisebb funkcionális csomagokat vess alá a tesztelésnek, köröztesd meg a megoldást újra meg újra, majd ha a csomag kész, működik és elfogadottnak tekinthető, újabb apró funkciók hozzáadásával kezd újra az iterációt. | |
3) Legyél következetes!
Ha már kiválasztottál egy adott megfogalmazási, ábrázolási módot és a megjelenítéshez használt arculati elemeket valamely funkció esetén, alkalmazd minden egyes alkalommal ugyanazokat az eszközöket forduljon elő bárhol a funkció. Ezáltal a honlap felhasználóbarát lesz, a látogatók számára szinte otthonos közeggé válik, és így könnyebben megtalálják a számukra releváns információkat.
4) Törekedj a könnyű használhatóságra!
A legtöbb esetben nincs lehetőségünk egyszerű, mindössze 3-4 fő funkcióval rendelkező alkalmazásokat tervezni. Az üzleti alkalmazások általában sokkal összetettebbek, azonban ennek a komplexitásnak az ellenére törekednünk kell a könnyű használhatóságra.
5) Tervezz adatokkal!
A tartalom elsődleges. Lehetetlen úgy honlapot vagy alkalmazást tervezni, hogy ne ismernénk annak pontos tartalmát. Neked mint megrendelőnek ezért biztosítanod kell elég adatot (főképp szövegeket) a dizájner számára, hogy a valóságban is működő dizájn koncepció születhessen.
+1 Bízz a dizájneredben!
A dizájner okkal végzi munkáját. Ő a saját területén szakértő, ahogy Te a céged által képviselt területen. Meg kell ezért bíznod a véleményében és a döntéseiben és nem vitatkozhatsz olyan dizájn megoldásokon, melyek jól megalapozott döntés eredményei.