A digitális munkahely lehet korunk egyik legmeghatározóbb trendje
A digitális munkahely lehet korunk egyik legmeghatározóbb trendje
A digitális transzformáció korát éljük, amely lassan de biztosan begyűrűzik a munkahelyekre, irodákba is. Mi az a digitális munkahely, és mire kell odafigyelni a kialakításakor?
Nem kérdés, hogy a munkahelyek digitalizálódnak napjainkban. Egy digitális munkahelynek számos előnye van, legyen szó bármilyen területről vagy irodáról: a digitalizáció segíti többek között az alkalmazottak (és az ügyfelek) közti kommunikációt és a munkavégzés hatékonyságát. De mi is az a digitális munkahely, és miért lesz valószínűleg korunk egyik legfontosabb hívószava?
A digitális munkahely
A digitális munkahelynek több definícióját ismerjük. A legelterjedtebb nézet szerint még az az iroda is digitális, ahol e-mailben (vagy bármilyen internetes alkalmazáson) keresztül folyik a kommunikáció, hiszen a digitális munkahely magában foglal minden technológiai megoldást, amelyet az adott vállalatnál használnak a dolgozók, hogy a munkájukat végezzék. Ebben az értelemben a digitális munkahely eszközének tekinthető minden kommunikációt segítő alkalmazás, intranet, illetve a különböző social media megoldások is.
Miért érdemes bevezetni a digitális munkahelyet?
Ahogy a cikk kezdetén is megírtuk, a digitális munkahely a hatékonyság növelésének kiváló eszköze lehet. Emellett számos ok létezik, ami miatt egyre többen választják ezt a koncepciót saját munkahelyükön. A Deloitte felmérése szerint a digitális munkahely…
- Odavonzza a fiatal, tehetséges munkaerőt, hiszen az internetes kommunikációnak és digitalizációnak köszönhetően rugalmasabb időbeosztásban tudnak dolgozni – ez pedig fontos a legújabb generációnak.
- Növeli a dolgozók elégedettségét – ez pedig nem másnak, mint a social media használatának köszönhetjük.
- Jobb kommunikációt biztosít. A mai fiatal munkaerő tagjai sokkal inkább a közösségi médiát és az instant chatelést részesítik előnyben, mint a kommunikáció hagyományosabb formáit (mint pl. az e-mailt).
Melyek a digitális munkahely alappillérei?
A legfontosabb: a kommunikáció
A kommunikáció nemcsak az egyes alkalmazottak között fontos, hanem az ügyfelek és a vezetőség irányába is. Ez azt is jelenti, hogy a vezetőségnek tisztában kell lennie azzal, hogy az alkalmazottak milyen eszközöket és hogyan használnak szívesen – hiszen ha odafigyelünk erre, akkor az alkalmazottak is sokkal jobban fogják érezni magukat a munkahelyen, amely a hatékonyság egyik kulcsa.
A kommunikációt emellett a lehető legtöbb csatornán biztosítani kell. Ma már nem elég a szimpla e-mail: intranetre, azonnali üzenetküldő alkalmazásokra, közösségi médiára van szükség. A legjobb, ha minél több platformot elérhetővé teszünk a dolgozóink számára minél több eszközön. Így akkor és ott tudnak dolgozni, ahol és amikor csak akarnak. Az álláskeresők 64%-a elfogadna alacsonyabb fizetést, ha a munkahelye lehetővé tenné az otthoni munkavégzést – így láthatjuk, hogy ez egy olyan faktor, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Külföldön egyre inkább elterjedt a BYOD (Bring Your Own Device) szemlélet is, amely azt jelenti, hogy a dolgozók maguk választhatják ki, hogy pontosan milyen eszközöket szeretnének használni.
Az infrastruktúra kiválasztása
Az alkalmazott technológiák kiválasztása és biztosítása mellett fontos szempont a megfelelő infrastruktúra kialakítása is. A felhőszolgáltatások egyre elterjedtebbek, egyre több vállalat költözteti a munkafolyamatait vagy azok egy részét a felhőbe. Azonban ez, és a saját eszközök használata jelentősen megterhelheti a rendszert, amely kimaradásokat okozhat. Ezért elengedhetetlen, hogy olyan infrastruktúrát alakítsunk ki a munkahelyen, amely kibírja a terhelést.
Nagyobb teret kap a videó
A vállalkozás minden területén egyre nagyobb szerephez jutnak a videók. Elég, ha csak az új alkalmazottak toborzására gondolunk. Ha például az adott interjúalany külföldön tartózkodik, már nem elegendő az e-mailes és írásos kommunikáció. A nagy tárgyalótermeket is több helyen váltották fel az irodaként használt fülkék és a videókonferenciák.
Azonban itt is érdemes odafigyelni, hogy megfelelő infrastruktúrát biztosítsunk ahhoz, hogy a videók tökéletesen működhessenek minden eszközön.
Digitális biztonság
Természetesen egy vállalatnál, ahol több eszközön és több platformon zajlik a kommunikáció (különösen ha a dolgozók saját eszközöket is használhatnak), fontos az adatok és a rendszerek biztonságáról gondoskodni, hogy megvédjük rendszereinket az azokat fenyegető támadásoktól.
A leggyakoribb veszély a vírusok megjelenése, amely több formában is támadhat: jöhet trójai vírus (amely jóindulatú programnak álcázza magát), vagy kémvírusok formájában. Ezek sajnos olyan jól tudják álcázni magukat, hogy akár egy egyszerű reklámra kattintva is megfertőzheti a rendszert.
A következő legelterjedtebb vírusfajta, amellyel számolnunk kell, a zsarolóvírus. 2017-ben több esetet is jelentettek, hogy nagyvállalatok estek zsarolóvírusok áldozatául. Ez a fajta támadás általában zárolja a hardvereken található fájlokat, és a tulajdonosok csak bizonyos összeg kifizetése esetén kaphatják vissza azokat.
A támadások megelőzése érdekében fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy a cégen belül ki milyen hozzáférési jogokkal rendelkezik. Egy multinál ez már nem kis munka, de a biztonság érdekében mindenképp érdemes időt áldozni rá. A dolgozókat meg kell tanítani a rendszer használatára mind fizikai, mind digitális értelemben – vagyis tisztában kell lenniük azzal, hogy mik a jogaik és kötelességeik a cég digitális eszközeit illetően.
Mint láthatjuk, a digitális munkahely nem is csupán a jövő vívmánya, már napjainkban is ott van a legtöbb irodában. Segítségével maximalizálhatjuk a hatékonyságot, és alkalmazottjaink is elégedettebben járnak majd dolgozni. Azonban mint mindenben, a digitalizációban is figyeljünk oda a legfontosabb szabályokra – hogy a digitális munkahely zökkenőmentesen, tökéletesen működhessen.
Forrás: Dimension Data, Elcom, LiveTiles