5+1 tanács a sikeres ’sharing economy’ üzlethez

2016/ 04/11

A PwC kutatásai alapján a sharing economy 335 billió dolláros üzletté fogja kinőni magát 2025-ig. Ennek jelei már ma is egyértelműen látszanak, ezért minden sikerre szomjazó vállalkozás esetében hasznos lehet elgondolkozni azon, minként lehet belépni erre az izgalmas piacra.

Mit jelent a ’sharing economy’ pontosan?

A sharing economy egy működési modell, melyben az egyének a rendelkezésre álló eszközöket megoszthatják másokkal, így maximalizálva az adott eszköz kihasználtságát.

Sharing economy

A PwC által publikált tanulmányra építve íme 5+1 tanács azoknak a cégeknek, akik a sharing economy területén sikert kívánnak elérni.

1) Ismerd meg, hogy a sharing economy két típusa milyen hatással bírhat az üzleti területeden

Két alapvető, egymást részben átfedő sharing economy modellről beszélhetünk: a globális eszközök közösségi hozzáférésére épülő modellről (pl.: Netflix), illetve a saját tulajdon megosztására koncentráló peer-to-peer megoldásról (pl.: Oszkar). Napjaink vállalkozásainak folyamatosan figyelniük kell ezen két típus előrehaladását, fejlődését, hatásukat a jelenlegi üzleti folyamatokra, ha az új lehetőségek megjelenésekor nem akarnak lemaradni. A felkészültség, naprakészség a siker egyik legfontosabb kulcsa.

2) Válassz stratégiát

A sharing economy területén azok a cégek lehetnek sikeresek, akik nem félnek új dolgokba belevágni, kipróbálni magukat új technológiai megoldásokban, és ha azok épp nem válnak be, akkor továbblépni egy újabb kihívásra. Három stratégiai útvonalat látunk ennek szellemében:

  • Csökkentsd az új piaccal járó taktikai kockázatokat. Alaposan mérd fel a konkurenciát, ismerd meg a termékeiket, hogy minél pontosabban meg tudd különböztetni magad tőlük. Lépj partnerségre a piac nagyobb szereplőivel, vagy vásárolj fel ígéretes vállalkozásokat
  • Stratégiai beruházásokkal, vagy különböző megosztó platformokkal történő együttműködés kiépítése révén vizsgáld meg az új megoldásokkal rendelkező vállalkozásokat a piacon, és a valóban sikeres termékeket építsd be a saját portfoliódat kiegészítő szolgáltatásként.   
  • Dolgozz ki egy önálló sharing ecomony szolgáltatást és működési modellt, majd invesztálj bőven a termékfejlesztésbe és a termékhez kapcsolódó marketingtevékenységbe a valódi sikerhez.

3) Koncentrálj a felhasználói élményre

A sharing economy lényege, hogy a felhasználó adott eszköz tényleges megvásárlása nélkül is egyszerűen és gyorsan jusson hozzá valamihez, amire valóban szüksége van. Az egész működésben tehát a felhasználó áll a középpontban, az ő egyedi igényeit, szokásait, preferenciáit kell szem előtt tartanunk, amikor sharing economy szolgáltatást fejlesztünk.

4) Vizsgáld meg a rendelkezésre álló eszközeidet a megoszthatóság szempontjából

Egy tipikus gyártó vállalkozás esetében a tárgyi eszközök kihasználtsága nem éri el a teljes kapacitást, kb 20%-uk kihasználatlan marad. A közel maximális hatékonyság sharing economy megoldásokkal könnyedén elérhető. A kézzel fogható tárgyak mellett pedig a szellemi termékek, úgy mint tudás, szellemi tulajdon, márkaérték is egyre inkább megoszthatóvá válnak az új technológiák megjelenésének köszönhetően. Érdemes ezért megvizsgálni, hogy a saját működésünkben hol tudnánk nagy sikerrel alkalmazni a közösségi felhasználást támogató megoldásokat.

5) Menj elébe a jogi akadályoknak

A sharing economy területén érvényesülni kívánó cégek sikerének az egyik leggyakoribb akadálya maga a szabályozás. A jogi környezet merevsége folytán nehezen alkalmazkodik az új megoldásokhoz, így a saját sikerünket a leginkább az szolgálhatja, ha előre felkészülünk az esetleges jogi akadályokra vitathatatlan érvekkel. Vegyünk részt például proaktívan a sharing economy-t érintő szabályozás kidolgozásában, és mérjük, hogy az új modell alkalmazásával mennyivel nőtt szolgáltatásunk társadalmi haszna.

+1 Válaszd meg jól az eszközöket

A sharing economy jelenleg a szállás, közlekedés, közösségi finanszírozás, szórakoztató média és emberi erőforrás területein virágzik, méghozzá joggal. Ezeken a területeken ugyanis a megosztható eszköz minden jellemzőjében alkalmas a közösségi felhasználásra: megosztása költséghatékony, az eszköz kevésbé kihasznált, de a felhasználók oldaláról valós igény van a használatára. A sikeres sharing economy üzlethez az eszközválasztás során ezeket a szempontokat feltétlenül szem előtt kell tartanunk.

Forrás és bővebb információ: PwC