- Tokenizálás: A tokenizálás az a folyamat, amelynek során a nyers szöveget kisebb darabokra, úgynevezett tokenekre bontjuk, amelyek a további elemzéshez használt alapvető építőelemek. Ezek a tokenek lehetnek szavak vagy egységek, és a szavak sorrendjének elemzésével segítik a szövegkörnyezet megértését. A tokenizálás lehet olyan egyszerű, mint a szöveg szóközökkel való felosztása, de alkalmazhatunk fejlettebb technikákat is.
- Szövegtisztítás: Ez a feladat az irreleváns vagy zajos elemek eltávolítását jelenti a szövegből. Ez általában az összes szövegadat kis- vagy nagybetűvé alakításával kezdődik az egységesség biztosítása érdekében, majd a speciális karakterek, írásjelek és számok eltávolítása következik. Végül a feladatot a stop szavak eltávolításával zárjuk, amelyek olyan gyakori szavak, amelyek nem hordoznak semmilyen jelentős értéket, amely hozzájárulna a szöveg megértéséhez, és biztonságosan eltávolíthatók. Ily módon csak a szövegről legtöbb információt nyújtó egyedi szavak maradnak meg, ez a folyamat nem különbözik az entitásfelismeréstől.
- Lemmatizálás és törzsképzés: Ennek a lépésnek a célja, hogy a szavak szófaji eltéréseit és változatait az alap- vagy gyöknyelvi formájukra redukálja. A törzsképzés eltávolítja a szavakból az előtagokat vagy utótagokat, míg a lemmatizálás továbbmegy, és biztosítja, hogy a gyökérforma érvényes szó legyen. A nyelvspecifikus ismereteket használja fel a szó szótári alapformájának meghatározásához.
- Szintaktikai elemzés: Más néven mondatelemzés, ez a lépés az egyes szavak osztályba sorolásával (osztályozás vagy beszédrészek címkézése), szócsoportokká vagy "mondatokká" való egyesítésükkel, végül a különböző szócsoportok közötti szintaktikai kapcsolatok megállapításával foglalkozik.